O mne

Ahoj,

volám sa Martin a pochádzam z Prešova. Som ženatý a mám dcérku Dominiku.

Napriek môjmu vysokoškolskému vzdelaniu, sa mi nedarilo na Slovensku uživiť moju rodinu.
Pred narodením Dominiky sme si kúpili byt v Prešove, na ktorý sme museli zobrať hypotéku z Tatrabanky. A vtedy nám to prestalo finančne vychádzať.

Dlho sme to s manželkou zvažovali, ale nakoniec som sa rozhodol, že pôjdem pracovať do Nemecka, aby sme sa mali lepšie. To bolo v roku 2015.

Hľadal som informácie na internete, čo, kde, ako budem musieť vybaviť, aby som mohol pracovať v Nemecku a mal všetky záležitosti v poriadku.
Ale nepodarilo sa mi nájsť nejaký ucelený a prehľadný návod. Preto som sa rozhodol písať o mojich zážitkoch a skúsenostiach, dať konkrétne návody ako postupovať, ak začnete pracovať v Nemecku.

Začínal som s prácou v Bavorsku cez nemeckú pracovnú agentúru, potom som pracoval na linke v BMW a teraz pracujem v nemeckej personálnej agentúre.

Nemecko je podľa mňa neskutočne byrokratická krajina, ale veci tu (možno práve preto) fungujú. Na všetko tu majú fomulár, všetko sa niekam zaznamenáva.
Jednoduchý príklad: Keď som si otváral účet v Sparkasse, tak sa ma pýtali aj na manželku či deti. A keď som reagoval, že na čo im to je, tak prekvapene pozerali, že čo sa rozčuľujem, veď to je tu v Nemecku normálny postup.

Preto píšem na blogu s čím som sa stretol a ako som to vyriešil.

Venujem sa témam:

Ak ešte len zvažuješ prácu v Nemecku pozri si aktuálne pracovné ponuky v Nemecku, možno si niečo vyberieš.

Martin z Prešova