Nauč sa nemecky

Asi Ťa na úvod neprekvapím, ale skutočne najrýchlejší a najjednoduchší a asi najlacnejší spôsob ako sa začať učiť po nemecky je jazyková škola na Slovensku.

Škola na Slovensku je určite lacnejšia ako v Nemecku. Na začiatok stačí slovenský učiteľ nemčiny. Na pochopenie základnej stavby vety a učenie sa základných fráz ešte nepotrebuješ Nemca. Ak máš možnosť sa začať učiť nemčinu ešte doma v jazykovej škole, tak to určite využi.

A tu sú ďalšie možnosti:

italki.com – cenovo dostupná nemčina cez SKYPE

Ak máš aspoň základy nemčiny, tak ti odporúčam stránku italki.com
Sám sa takto učím nemecky približne 2 roky.
Výhody učenia sa cez italki.com sú:
  • je to cenovo dostupné,
  • máš veľký výber nemeckých učiteľov a učiteliek narodených v Nemecku,
  • vyberieš si učiteľa / učiteľku podľa svojho gusta,
  • skúšobná polhodina za symbolickú sumu – test či si navzájom “sadnete”,
  • nastavíš si vyučovaciu hodinu na čas, keď ti to vyhovuje,
  • učíš sa cez SKYPE v pohodlí domova (alebo práce).
Moja skúsenosť s italki.com je nasledujúca:
Vpravo hore v menu som si vybral češtinu a celá stránka sa mi zobrazila v češtine. Zišiel som na stránke nižšie a klikol som na výber učiteľa. Naklikal som si, že mám záujem o nemčinu a zvolil som si, že chcem zobraziť iba “rodilí mluvčí” a že chcem, aby bol z Nemecka.
Zobrazilo sa mi okolo 150 učiteľov a učiteliek z Nemecka. Pri každom z nich je krátky popis a ukážkové video. Podľa toho som sa rozhodoval.
Dôležité pre mňa bolo, či učiteľka hovorí zrozumiteľne, či je dostupná nasledujúce obdobie v čase keď mi to vyhovovalo a jednoducho či je mi sympatická. Samozrejme rozhodovala aj cena. Na výber som mal z drahších – profesionálnych učiteľov alebo tzv. komunitných učiteľov, ktorí začínali na 9 € za hodinu nemčiny.
Zaregistroval som sa, vyplnil požadované údaje.
Vybral som si milú sympatickú učiteľku a nastavil som si polhodinovú skúšobnú lekciu.
Keď nadišiel dohodnutý termín, spojili sme sa cez SKYPE. Porozprával som niečo o sebe, učiteľka povedala niečo o sebe. Hovorila pomaly a dobre artikulovala, čo mi vtedy veľmi vyhovovalo. Dohodli sme sa, aké témy sú pre mňa dôležité. Vtedy som sa pripravoval na pracovné pohovory, tak sme riešili najmä túto tému.
Fungovali sme spolu asi 8 mesiacov, kým neodcestovala do južnej Ameriky. Potom som si našiel iného, staršieho učiteľa a s ním idem najmä gramatiku, v ktorej mám ešte rezervy.
Ak zvažuješ zlepšiť svoju nemčinu, tak italki.com určite odporúčam.

Nemčina – audiokurz

Počúvanie jazykových kurzov z telefónu, napríklad pri cestovaní.

Osvedčilo sa mi kúpiť si audioknihy na alza.sk. Nemčina do ucha stojí 15,52€ – 13 hodín a Aktivne – Nemčina na každý deň stojí 11,63€. Dajú sa okamžite stiahnuť pri platbe kartou.

Učenie sa cez internet

Dobrá stránka na učenie nemčiny zadarmo je deutsch.info, nádeš tu gramatiku, videá, texty na počúvanie, testy. Nie je to taká nuda ako sa učiť z knihy a môžeš tu počuť skutočnú hovorenú nemčinu. Je to pre začiatočníkov a až po úroveň B2.

Ďalšia stránka s dobrými videami na rôzne témy s peknou zrozumiteľnou nemčinou je stránka Goetheho inštitútu. Stačí sa zaregistrovať a získaš zadarmo prístup k učebným materiálom. Ku každemu videu si môžeš stiahnuť písaný text a čítať to spolu s počúvaním.

Stránka Lingoda.com ponúka od 89€ mesačne možnosť učenia sa cez internet. Vyberieš si kedy ti vyhovuje hodina a akej téme sa chceš venovať. Potom si stiahneš učebné materiály, pripravíš sa na hodinu a cez aplikáciu Adobe Connect podobnej Skypu sa spojíš s učiteľom a ďalšími žiakmi.

 

Aplikácie na telefóne

Koľko krát som sa prichytil pritom, že strácam čas na telefóne, na facebooku alebo twitteri. Namiesto toho som si nainštaloval viaceré aplikácie na učenie sa nemčiny. Na začiatok odporúčam Babbel – Learn German. Zaujimavú formu učenia ponúka Duolingo – vyskúšal som, odporúčam. Samozrejme appky sú zdarma.

 

Kurz nemčiny v Nemecku

Každé väčšie mesto v Nemecku má viacero jazykových škôl. Najviac rozšírená po Nemecku je VHS – Die Volkshochschule – zadajte svoje PSČ a oblasť vzdelávania DEUTSCH als Fremdsprache a nájde vám najbližší kurz nemčiny v okolí. Ďalšia rozšírená jazykovka je
Inlingua. Tu v menu klikni na Standorte a vyber si čo máš najbližšie. Ceny za 1 semester/1 rok začínajú od 290€. Záleží aj od miesta a vyťaženosti kurzu.


V Nemecku využi každú príležitosť na rozhovor. Najviac som sa naučil, keď som sa dostal z kolektívu Slovákov a Poliakov do kolektívu Nemcov. Každý deň som v práci hovoril s Nemcom, s ktorým som sa skamarátil. Počúval som aké slovné spojenia používa a potom som ich použil niekoľko krát a naučil sa ich. Za 3 mesiace v nemeckom kolektíve som sa naučil viac ako za rok predtým.

 

Zaujímavosť na za záver

Ak budeš mať odpracovaný aspoň pol rok v Nemecku, tak sa môžeš stať nezamestnaným a úrad práce ti na tvoju žiadosť preplatí jazykový kurz nemčiny. Takže budeš brať podporu a ešte ti zaplatia aj kurz nemčiny.