Dobrá práca v Nemecku

Facebooktwitter

Tento článok je iný ako ostatné doteraz .

Chcem pomôcť môjmu kamarátovi, ktorý je tiež z východného Slovenska.

Často sa mi stáva, že ma kontaktujú čitatelia môjho blogu, či viem doporučiť nejakú “dobrú” prácu v Nemecku. Väčšinou im neviem pomôcť, ale dnes viem urobiť výnimku.

 

 

Stretol som sa tento týždeň s mojím kamarátom, s ktorým som začínal ešte v BMW na výrobnej linke v Regensburgu. Aj on pred rokom zmenil pracovnú pozíciu v Nemecku a teraz pracuje ako personalista pre spoločnosť, ktorá montuje trakčné vedenie na území celého Nemecka. Samozrejme som netušil čo je to trakčné vedenie.

Teraz viem, že sa jedná o tie oceľové a medené laná, ktoré visia nad traťou po ktorej jazdí vlak. Samozrejme ak je trať elektrifikovaná. Hovorí sa tomu aj trolejové vedenie.

Kamarát pracuje na personálnom oddelení a hľadá nových zamestnancov – Slovákov a Čechov na pozíciu montér trakčných vedení.

Možno to znie zložito a vraj nie je veľa montérov v Čechách a na Slovensku, ktorí majú skúsenosť s montážou trakčného vedenia. Ale ako mi bolo vysvetlené úplne postačuje ak kandidát na túto pozíciu má skúsenosť s montážou a s prácou vonku (teraz myslím vonku ako v prírode, nie vonku ako v zahraničí).

Čo robí montér trakčných vedení

Vraj je veľmi dôležité, aby bol záujemca o prácu pripravený alebo zvyknutý na prácu vonku. Či bude horúco alebo bude pršať, prípadne mrznúť, pracuje sa v takýchto podmienkach. Samozrejme montéri dostávajú všetko potrebné pracovné oblečenie, ktoré ich chráni pred nečasom zadarmo.

Náplň práce:

  •  príprava základov pre stožiare na ktorých visí trakčné vedenie,
  •  betónavanie základov,
  •  stavanie stožiarov,
  •  ťahanie nosných lán a trolejových drôtov,
  •  montáž trakčnej siete,
  •  montáž uzemnenia,
  • údržba trakčnej siete.

Stavby sú v rámci celého Nemecka a pracuje sa najmä na turnusy – 3 týždne sa pracuje a potom má montér 7 – 10 dní voľno, aby mohol cestovať domov za rodinou na Slovensko či do Čiech.

Ubytovanie v mieste stavby zabezpečuje firma (ak montér chce, môže si ho nájsť aj sám), platí ho montér priamo na mieste, ale firma mu to na základe potvrdenia nasledujúci mesiac preplatí v plnej výške.

Odmena za prácu

Nástupná mzda (je uvedená v inzeráte) je veľmi zaujímavá a sú k nej ešte aj diéty.

Montér má pracovnú zmluvu priamo s nemeckou firmou a nie s agentúrou. Na začiatku dostane zmluvu na hlavný pracovný pomer na dobu určitú – 1 rok s polročnou skúšobnou dobou.

Ale podľa toho čo mi kamarát hovoril, majú vo firme toľko zákazok, že aj keby mali o 50 ľudí viac tak im vedia dať prácu. Naviac majú mnoho zákazok naplánovaných na niekoľko rokov dopredu, preto hľadajú ľudí, ktorí budú u nich pracovať dlhšie obdobie. To platí aj o zimnom období.

Montéri ostávajú zamestnaní aj v zime, keď je práce menej. Vtedy sa robia rôzne školenia alebo montéri čerpajú hodiny, ktoré si “našetrili” počas leta do Zeitkonta – časového konta.

Samozrejmosťou sú všetky príplatky za prácu nadčas, v noci, v nedeľu a vo sviatok všetko ako nemecký zákonník práce káže.

Montéri dostávajú príplatok za dovolenku – Uralubsgeld a extra príspevok na Vianoce – Weihnachtsgeld.

Odbory sú vo firme veľmi silné a možno preto majú zamestnanci až 30 dní dovolenky za rok.

Znalosť jazyka

“A ako je to so znalosťou nemčiny ?” pýtam sa ho pri pive, lebo toto je najčastejší zádrhel Slovákov a Čechov, ktorí začínajú s prácou v Nemecku.

“Ak montér už robil trakčné vedenie, stačia základy nemčiny, lebo vie o čo sa jedná. Ak je v tejto oblasti začiatočník je lepšie ak má nemčinu na úrovni aspoň A2, aby pochopil postup práce“.

Aj z pohľadu bezpečnosti je dôležitá znalosť nemčiny, keď bude na vedľajšiu koľaj prichádzať vlak, tak aby montér rozumel, že sa má stiahnuť.

 

Dobre nemecky sa vieš naučiť aj cez italki.com

 

Čo potrebuje spĺňať uchádzač o túto prácu ?

Všetku administratívu za zamestnanca vybaví firma.

Hlavnou podmienkou je bydlisko – pobyt hlásený v Nemecku.

Firma potrebuje, aby Slováci a Češi pracujúci pre firmu boli prihlásení na pobyt v Nemecku, aby dostali Steuer Id – daňové číslo a mohli tak dlhodobo pracovať v Nemecku.

Vedia odporučiť a vybaviť pre nových zamestnancov bývanie v jedno alebo dvojizbových zrekonštruovaných bytoch, ale treba počítať s tým, že si pracovník platí nájom sám – všetko spolu vychádza okolo 270 € mesačne.

Spoločnosť samozrejme prihlási pracovníka do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Podľa toho čo som počul mám z tejto práce a z prístupu firmy veľmi dobrý pocit.

Okrem toho, že kamarát hľadá nových zamestnancov, pomáha s potrebnou administratívou novým ľuďom, aby ich nástup bol čo najjednoduchší a najrýchlejší.

Vo firme už pracuje niekoľko skupín Slovákov a Čechov a mnohé veci už majú “vychytané” a vedia čo a ako pri nástupe montérov z iných krajín.

Firma bude robiť ďalšie kolo pohovorov v auguste, nemecký personalista bude robiť pohovory s prihlásenými kandidátmi, prítomný bude aj kamarát, aby prekladal, ak to bude potrebné.

Ak ťa pracovná pozícia zaujala pošli svoj životopis na kontakt, ktorý nájdeš v inzeráte na stránkach úradu práce – tu.

Facebooktwitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *